Varhanář Emanuel Štěpán Petr má v Opočně pamětní desku

Varhanářství má v Čechách dlouhou tradici. Širší veřejnost má o tomto oboru pravděpodobně jen malé povědomí, ale v historii nalezneme řadu výrazných osobností.

Jednou z nich je i Emanuel Štěpán Petr, běžně zkracován na Em. Š. Petr. Pamětní deska na jeho rodném domě byla odhalena tuto neděli 24. července v Opočně.

Em. Š. Petr se narodil 25. prosince 1852 (dříve byl mylně uváděn rok 1853) právě v Opočně v domě číslo popisné 14 na Trčkově náměstí jako syn místního kantora Jana Petra. Vyučil se v Dobrušce, následně pracoval v několika pražských varhanářských firmách, ale i ve Wrocławi. V roce 1881 se osamostatnil a postupně vybudoval největší varhanářský závod v Praze. Za svůj život postavil okolo tři sta padesáti nástrojů v Čechách i zahraničí a ve své době patřil k nejvýznamnějším českým varhanářům. Postavil řadu zajímavých romantických nástrojů, z nichž můžeme jako reprezentativní nástroj zmínit varhany v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech z roku 1898. Datum jeho úmrtí je dle literatury 26. února 1930, ale na náhrobní desce je uvedeno 18. února.

Slavnostního odhalení se za přeháňkami poznamenaného odpoledne zúčastnilo asi šest desítek lidí. V úvodu promluvil jeden z iniciátorů tohoto projektu Pavel Svoboda.

Tento varhaník a čerstvý laureát prestižní bachovské soutěže v Lipsku je rovněž předsedou spolku PROVARHANY, který celou akci pořádal spolu s městem Opočno. Ve svém úvodním slovu shrnul život a dílo varhanáře Em. Š. Petra a vyzvedl jeho význam zejména v dobovém kontextu. Poté promluvila starostka města Opočno Šárka Škrabalová, která hovořila o důležitosti význačných rodáků z Opočna. Rovněž vyslovila podporu města Opočna při plánované rekonstrukci varhan, které se nalézají v klášterním kostele nedaleko Petrova rodného domu.

Závěrečným řečníkem byl Oskar Petr, který byl představen jako jediný dohledaný příbuzný varhanáře Petra. Jelikož se narodil až sto let po něm, jeho vzpomínky byly přirozeně pouze zprostředkované. Oskar Petr přítomným také upřesnil, že není jediným příbuzným. V současné době je ale pravděpodobně nejvýznamnějším hudebníkem z tohoto rodu. Působí jako skladatel, zpěvák i textař.

Projekt pamětní desky Emanuela Štěpána Petra inicioval spolek PROVARHANY. Cílem spolku je podpora varhanní kultury, kam mimo jiné spadá i ochrana varhan, odborné opravy, restaurování a záchrana cenných nástrojů. Důležitým a prospěšným posláním je rovněž zvýšit povědomí o této problematice mezi odbornou i širokou veřejností, což se spolku na regionální úrovni začíná dařit.

zdroj OPERA PLUS

Přihlášení / registrace

registrace / zapomenuté heslo