o nás - spolek PROVARHANY

Spolek PROVARHANY byl založen původně neformální skupinou dobrovolníků, která v roce 2015 iniciovala a zajišťovala generální opravu secesních varhan v Husově sboru v Dobrušce. Na základě získaných zkušeností a díky orientaci v oblastech souvisejících nejen se zajištěním finančních prostředků jsme se rozhodli nabídnout pomoc dalším vlastníkům varhanních nástrojů na Rychnovsku.

Účelem spolku PROVARHANY je veřejně prospěšná činnost v oblasti podpory varhanní kultury. Spolek prosazuje ochranu varhan a jejich používání, zpravidla iniciuje odbornou opravu, záchranu či restaurování s důrazem na historicky cenné nástroje. Poskytuje služby v oblasti zajištění finančních prostředků, pořádá benefiční koncerty a organizuje edukativní projekty. Cílem spolku je zvýšit povědomí o problematice jak mezi odbornou a širokou veřejností, tak mezi politickou reprezentací a veřejnou správou.

 

Pojďte s námi obdivovat a zachránit odkaz našich předků
pro další generace


JAK MOHU PODPOŘIT NĚKTERÝ PROJEKT?

PŘEPYCHY

Varhany mají 666 píšťal, z nichž každá potřebuje pomoc. Dovolujeme si proto oslovit veřejnost a podnikatelskou sféru obce i regionu a nabídnout zájemcům tzv. adopci píšťal. Symbolická hodnota píšťal – 300, 500, 700, 1 000, 3 000 a 5 000 Kč – se odvíjí od jejich délky.

Příspěvky na adopci lze poukázat na sbírkové bankovní konto u České spořitelny č. 000019 - 1243470319/0800 nebo předat v hotovosti na Obecním úřadu v Přepychách a na děkanství v Dobrušce. Na základě finančního daru obdrží dárce smlouvu a vybere si ze seznamu konkrétní píšťalu, popř. mu bude přidělena. Každý zachránce získá na důkaz adopce grafický děkovný list s uvedením jména, typu píšťaly a výše daru.
V případě souhlasu bude po dokončení opravy jeho jméno zveřejněno na seznamu dárců v prostorách kostela sv. Prokopa.
Aktuální stav sbírky zde

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HORÁCH

Varhanní pozitiv z roku 1878, umístěný v kostele sv. Marie Magdaleny v Deštném v Orlických horách, je bohužel zanedbaný a mimo provoz. Jedná se o jediný nástroj varhanáře Franze Fingera, jenž se dochoval téměř v původním stavu. Právě proto i pro své kvalitní zpracování je památkově chráněn. Nástroj původně stával v kapli Panny Marie v Dříši, později byl převezen do Deštného.Zájemci o adopci píšťal mohou kontaktovat Obecní úřad Deštné v Orlických horách. Za adoptování varhanní píšťaly obdrží děkovný list. Za Vaši podporu předem děkujeme!
Číslo sbírkového konta: 2400981142 / 2010
Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21, Praha 1
trasparentní účet pro tento projekt

Přihlášení / registrace

registrace / zapomenuté heslo