OPOČENSKÉ VARHANY

Projekt obnovy varhan v klášterním kostele Narození Páně byl úspěšně ukončen k 31.12.2021

O NÁSTROJI

Jedná se o jednomanuálový mechanický nástroj postavený pravděpodobně v roce 1748 v králické dílně pro kostel v Přepychách. Odborníci usuzují, že podle výtvarných znaků, a částečně i podle původní dispozice, by se mohlo jednat o práci varhanáře Františka Katzera.
V roce 1854 nástroj opravil rychnovský varhanář Amand Hanisch, který doplnil některé chybějící píšťaly a v roce 1875 přestěhoval varhany z Přepych do Opočna. V rámci stěhování také zhotovil nové pedálové píšťaly, dvojici měchů a upravil postament varhanní skříně.
Největší přestavbu prodělal nástroj v roce 1901, kdy jej dispozičně upravil Josef Kobrle, dosud poslední větší opravu provedl v roce 1978 Jaroslav Hubený z Protivína. V roce 2021 restaurování nástroje dokončil varhanář Ivan Bok.

DISPOZICE VARHAN

Mechanická traktura, I/10, manuál CDEFGA-c3, pedál CDEFGA-a, Werckmeister IV

Flauta 8´
Quintadena 8´
Principal 4´
Fugara 4´
Octave 2´
Cymbal 2x
Mixtur 2x
Subbass 16´
Violonbass 8´
Octavbass 4´

Program cyklu benefičních koncertů pořádaných spolkem Opočenská beseda


BAROCCO SEMPRE GIOVANE, MARTINA KOCIÁNOVÁ, IVA KRAMPEROVÁ, ALFRED STREJČEK
středa 7. 3. 2018 od 19:00 Kodymův národní dům v Opočně
Se souborem Barocco sempre giovane vystoupí mezzosopranistka Martina Kociánová, houslistka Iva Kramperová a Alfred Strejček. Těšit se můžeme na provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob.

PRAGUE CELLO QUARTET
úterý 10. 4. 2018 od 19:00 Kodymův národní dům v Opočně
Soubor vznikl v roce 2006 a v současném složení hraje od roku 2012. Členové kvartetu, absolventi pražské AMU Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč mají na svém kontě řadu individuálních úspěchů i účasti na prestižních domácích i zahraničních festivalech.

PAVEL ZEMEN, BARBORA DURĎÁKOVÁ, MARIE KORPASOVÁ
úterý 8. 5. 2018 od 19:00 Kodymův národní dům v Opočně
Opočenská beseda dlouhodobě podporuje začínající mladé umělce, a jinak tomu nebude ani letos. Na třetím koncertě se představí mladý talentovaný klavírista Pavel Zemen (navíc krajan z Rychnova nad Kněžnou).

KATEŘINA ENGLICHOVÁ, VILÉM VEVERKA
středa 30. 5. 2018 od 19:00 klášterní kostel Narození Páně v Opočně
V květnu nás čeká ještě jeden významný koncert. Potěšíme se přímo v kostele Narození Páně uměním významné české harfenistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky.

BENEWITZOVO KVARTETO
pondělí 2. 7. 2018 od 19:00 Mariánský kostelík v Opočně
Součástí snahy o podporu mladých jsou také každoroční interpretační kurzy, které se konají na počátku prázdnin. V rámci těchto kurzů také proběhne jeden z benefičních koncertů. Je nám velkou ctí, že pozvání do Opočna přijalo Benewitzovo kvarteto.

ALEŠ BÁRTA, JAKUB JANSKÝ
pátek 7. 9. 2018 od 19:00 Mariánský kostelík v Opočně
Závěrečný koncert cyklu se uskuteční v Mariánském kostelíku. Tak trochu symbolicky zazní varhany a housle v podání zkušených umělců Aleše Bárty a Jakuba Janského.


Přihlášení / registrace

registrace / zapomenuté heslo